Yderligere fem døde af influenza H1N1

Influenza H1N1 kræver fortsat sine ofre blandt danskerne. Sundhedsstyrelsen oplyser, at man har fået oplysninger om yderligere fem dødsfald, hvor personen var smittet med H1N1.

To af personerne var uden for risikogruppen, og de var begge mænd, der boede i Region Hovedstaden. Den ene var i 40'erne, den anden i 50'erne, skriver Sundhedsstyrelsen i en pressemeddelelse.

Blandt de døde var endnu en mand i 50'erne fra Region Hovedstaden, han var ikke vaccineret men i risikogruppen. Det samme var tilfældet for en mand fra Region Syddanmark, der var i 40'erne.

Den eneste kvinde blandt de fem afdøde var fra Region Midtjylland. Hun døde den 18. november, og blev vaccineret få dage, inden hun blev syg.

Sundhedsstyrelsen har indtil videre registreret 16 dødsfald, heraf tre er uden for risikogruppen. Endnu en dansk mand er død, han var lastbilchauffør og døde på vej hjem fra Norge, hvorfor han ikke er registreret herhjemme.

Selvom epidemien har toppet, og antallet af syge er på vej ned, så kan antallet af indlagte og døde godt stige de kommende uger, da alvorlig sygdom udvikles over tid. Derfor opfordrer Sundhedsstyrelsen fortsat til, at personer i risikogruppen bliver vaccineret.

/ritzau/

Dødstallet over danskere, der bukker under for influenza H1N1, vokser støt. I alt er der rapporteret 16 dødsfald herhjemme, oplyser Sundhedsstyrelsen.

Offentliggjort Sidst opdateret