Lokal stjerne-fotograf vandt både guld, sølv og bronze - se billederne

Den lokale fotograf Jakob Arthur Andersen gjorde det mildt sagt godt til konkurrencen. Arkivfoto: Nils Lund Pedersen

Jakob Arthur Andersen fra Falster hentede både en guld-, sølv-, og bronzemedalje, da Dansk Fotografisk Forening søndag afholdt sin store fotokonkurrence. Se alle de spektakulære medalje-billeder i artiklen.

Offentliggjort Sidst opdateret

Guld, sølv og bronze.

Det er normalt én af dem, man hiver med hjem til medaljeskabet, hvis man er rigtig god. Den lokale fotograf Jakob Arthur Andersen ville dog ikke nøjes med et enkelt stykke metal.

Søndag aften var han sammen med omtrent 60 andre fotografer samlet på Brogaarden i Middelfart, hvor Dansk Fotografisk Forening afholdt sin store fotokonkurrence. Og her modtog han intet mindre end en af hver slags.

- Jeg tror bare, jeg tænkte ”fedest”, siger Jakob Arthur Andersen om triumfen og afslører, at han på forhånd havde store forventninger til sig selv.

Artiklen fortsætter efter billedet ...

Den lokale fotograf Jakob Arthur Andersen vandt både guld, sølv og bronze til fotokonkurrencen. Privatfoto

Et dommerpanel af fotografer har fundet frem til medaljevinderne efter et længere forløb, der startede med, at fotografer sendte billeder ind over nettet. Her sendte Jakob Arthur Andersen ni billeder ind. For at komme i betragtning skal "en betragtelig del" af ens indkomst komme for fotografisk virke, fortæller medaljevinderen.

Jakob Arthur Anderens medaljer

Den lokale fotograf vandt medaljer i følgende kategorier:

Natur/landskab: Guld og bronze.

Natur/wildlife: Sølv.

- Det er selvfølgelig det fedeste at få ros og anerkendelse af fagfolk. Det betyder jo næsten mere end noget andet. Så håber jeg, det er noget, der kan fremme min fotografiske karriere, siger den lokale fotograf, som især er kendt for sine spektakulære astro-billeder.

Artiklen fortsætter efter billedet ...

Dette billede af en majetærsker med Mælkevejen i baggrunden sikrede Jakob Arthur Andersen guld ved kåringen. Det er fanget på en mark ved Horbelev. Foto: Jakob Arthur Andersen

Lolland og Falster på landkortet

Det betyder meget for Jakob Arthur Andersen at kunne præsentere landsdelen for det smukke og unikke, den har at byde på.

Læs også: Bagom unikt fotografi: - Jeg har ønsket at tage et billede derfra i tre år

En del af hans billeder knipser han fra bopælen på det nordøstlige Falster, mens han også drager ud på både Lolland og hjemøen for at fange de perfekte øjeblikke. Blandt andet vandt han sidste år guld ved samme fotokonkurrence for et billede af solen, han havde taget i sin baghave.

- Jeg vil gerne være ambassadør for vores område, og jeg vil gerne vise, hvor fantastisk her er, hvis man bare bruger lidt tid på at kigge rundt, siger han og fortæller, at omtrent 85 procent af de billeder, han har knipset, er taget på Sydhavsøerne.

Artiklen fortsætter efter billedet ...

Firbenet løb med andenpladsen i wildlife. Foto: Jakob Arthur Andersen

For tiden kan man opleve 49 af hans billeder i København.

- Jeg har en kæmpe udstilling inde i Rundetaarn. Der kan man blandt andet opleve majetærskeren, som vandt guld. Det billede har jeg taget på Falster, siger han og fortsætter:

- Det er fedt, at jeg har taget et billede fra Falster, som kan være med til at sætte vores område på landkortet.

Artiklen fortsætter efter billedet ...

Billedet af galaksen fik sølv i kategorien natur/landskab. Foto: Jakob Arthur Andersen

Jakob Arthur Andersen er for tredje år i træk udtaget til at repræsentere Danmark ved den internationale fotokonkurrence "World Photographic Cup", som løber af stablen senere på måneden. En konkurrence, han selv kalder "de olympiske lege" for fotografer. Det kan du læse mere om ved at klikke her.