Michael Falch hædret med 100.000 kroner for sine erindringer

Den 11. maj udkommer Michael Falch med erindringsbogen "Under månen - overmodne manddomserindringer". Her skildrer musikeren blandt andet kampen for at blive genforenet med sin kæreste, der er udvist af Danmark. (Arkivfoto). Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

Musiker og forfatter Michael Falch har fået tildelt Søren Gyldendal Nonfiktionsprisen 2023 for sine seks dag- og erindringsbøger.

Offentliggjort Sidst opdateret

Det, der kan få nogle til at græmmes, har Michael Falch åbenhjertigt blottet på papiret.

Sådan lyder det fra forlaget Gyldendal, der tildeler den 66-årige musiker og forfatter Søren Gyldendal Nonfiktionsprisen 2023.

Det oplyser Gyldendal i en pressemeddelelse.

- Michael Falch har gennem sine i alt seks dag- og erindringsbøger skrevet ærligt og fordomsfrit om sit livs udfordringer: skilsmisse, ensomhed, ædru livsstil, rodløshed, tvivl og søgen, men også om sin store glæde ved fodbold, rockmusik og litteratur, om venskaber, kærlighed og sin altid tilstedeværende tro, lyder motiveringstalen.

- I et stærkt personligt og medrivende sprog sætter Michael Falch sig selv på spil i hver eneste sætning og rammer gennem sine beskrivelser, kloge refleksioner og eksistentielle lidenskab en stor læserskare.

Michael Falch, der fik sit musikalske gennembrud i gruppen Malurt i 70'erne, siden som solist og så som skuespiller, debuterede som forfatter i 2000 med dagbogen "Helligdage". Den blev efterfulgt af "Hjemveje" i 2002 og "Trækruter" i 2011.

I 2017 udkom Michael Falch med erindringsbogen "Til grænsen", som var første bind af tre. I 2020 udkom andet bind, "Over stregen - umodne manddomserindringer".

Den 11. maj 2023 udkommer tredje bog, "Under månen - overmodne manddomserindringer".

Foruden nonfiktionsprisen, som altså er blevet tildelt Michael Falch, bliver der også uddelt en skønlitteraturpris og en børnebogspris ved Søren Gyldendal Prisen 2023.

Forfatter Harald Voetmann er årets modtager af Søren Gyldendal Skønlitteraturprisen, mens at årets modtager af Søren Gyldendal Børnebogsprisen går til forfatter Sabine Lemire og illustrator Rasmus Bregnhøi.

Søren Gyldendal Prisen er en dansk litteraturpris, der blev indstiftet i 1958 af Gyldendal.

Prisen er opkaldt efter forlagets grundlægger, Søren Gyldendal, der levede fra 1742 til 1802.

/ritzau/