Roskilde-aktuel superstjerne opereret for kræft

Josh Homme har ikke blot måtte kæmpe med sit helbred de seneste år. Han har også ligget i krig med sin ekskone, og beskyldningerne er fløjet frem og tilbage mellem de to. (Arkivfoto). Foto: Katrine Emilie Andersen/Ritzau Scanpix

Queens of the Stone Ages frontmand, Josh Homme, er stadig ved at komme sig efter en kræftoperation. Rockstjernen skal spille på årets Roskilde Festival.

Offentliggjort Sidst opdateret

Den amerikanske rockstjerne Josh Homme blev sidste år opereret for kræft.

Det fortæller han nu i et interview med musikmediet Revolver Magazine.

Uden at komme detaljerne nærmere vil han dog gerne sige, at operationen forløb som planlagt, men at han stadig er ved at komme sig.

- Jeg siger aldrig, at det ikke kan blive værre. Men jeg siger, at det kan blive bedre, lyder det fra den 50-årige rockstjerne, der skal optræde på årets Roskilde Festival med sit band, Queens of the Stone Age.

- Jeg er ekstremt taknemmelig for, at jeg kommer igennem det her. Jeg vil se tilbage på det som noget, der var fucket, men som har gjort mig bedre. Jeg er cool med det. Der er mange ting, jeg gerne vil lave. Og der er mange mennesker, jeg vil gøre det sammen med.

Interviewet er Josh Hommes første større interview i årevis. Ellers har det været fåmælt, hvad han har sagt offentligt - når det ikke er foregået i en retssal.

Josh Homme har siden 2019 været i konflikt med sin tidligere hustru, den australske musiker Brody Dalle, som han har tre børn med.

Hun søgte om skilsmisse og begrundede bruddet med, at Josh Homme havde et alkohol- og et stofmisbrug. Noget, han siden kom i afvænning for.

Efter bruddet har de begge anklaget hinanden for vold og har begge søgt om tilhold mod den anden.

Brody Dalle har også på parrets søns vegne søgt om tilhold mod Josh Homme efter anklager om fysisk og følelsesmæssig misbehandling. Noget, som er blevet afvist i retten. Josh Homme har i dag forældremyndigheden over parrets tre børn.

Trods de seneste års turbulente tider har Josh Homme arbejdet på det ottende album sammen med sit band, Queens of the Stone Age.

- Jeg har intet imod terapi. Jeg gør det bare ikke, fordi jeg spiller musik i stedet for, siger Josh Homme i interviewet med Revolver Magazine og tilføjer dog:

- I løbet af de sidste par år har jeg været i en masse terapi. Men når alt kommer til alt, ved jeg godt, hvordan jeg skal komme videre. Jeg kommer videre med den religion, jeg praktiserer - musik.

Queens of the Stone Age, der er kendt for hits som "No One Knows", "Make It Wit Chu" og "Go With The Flow", skal optræde natten til torsdag den 29. juni på årets Roskilde Festival.

/ritzau/