Skuespilleren og naturelskeren Sebastian Klein havde fået æren af at slippe de nye beboere på godsbaneterrænet løs. Foto: Anders KnudsenAnders Knudsen
Rødbyhavns gamle godsbaneterræn fik nyt liv søndag.
Peter GadePeterGade
OffentliggjortSidst opdateret
Der var stor glæde blandt de mange fremmødte natureksperter, da skuespilleren Sebastian Klein søndag eftermiddag lukkede 10 friske gedebukke ud i deres nye hjem på Rødbyhavns gamle godsbaneterræn.
Gedebukkene var valgt som fremtidige beboere, fordi de nipper krat og buske, og det allerførste, de 10 gedebukke foretog sig, da de blev sluppet ud, var at kaste sig over en busk med havtorn.
Mange nysgerrige havde samlet sig på godsbaneterrænet, da de nye beboere blev sluppet løs søndag, hvor der også var tilbud om en vandretur gennem de 14 hektar baneterræn, som fra nu af er bynært beskyttet naturområde. Det skete under vejledning af kyndige natureksperter.
Baggrunden er, at der, siden DSB lukkede godsbaneterrænet i Rødbyhavn, er opstået en vild natur med planter og insekter, der ellers er sjældne i Danmark.
- Da vi lukkede godsbaneterrænet i 2001, havde vi aldrig forestillet os, at vi skulle genåbne området for publikum, sagde områdechef i Banedanmark, Mads Thostrup, da han bød velkommen.
Annonce
- Vi vidste ikke, at det tørre, lysåbne miljø blev et busksteppelandskab, der blev levested for sjældne arter i dansk natur.
Han takkede de mange partnere, der havde samarbejdet om at gøre stedet til naturområde: DSB, Femern A/S, Miljøstyrelsen, Lolland Kommune og Dansk Gede Union.
Naturrådgiver Philip Hahn-Petersen fortalte om, hvorfor netop baneterrænet er så unikt et natursted.
- Her lever arter, der ikke findes andre steder i landet. De er muligvis tabt fra en godsvogn eller lignende.
Det drejer sig blandt andet om insekter som blåvinget steppegræshoppe og sommerfuglen natlyssværmer. Plantearter som finbladet norel, purpur-storkenæb og rød hejre findes heller ikke andre steder i Danmark end på godsbaneterrænet.
Philip Hahn-Petersen berettede om, at den sjældne natur springer i skov og forsvinder, hvis ikke man holder buske og krat nede.
Rigtigt mange børn og voksne havde fundet vej til godsbaneterrænet for at se gederne blive sluppet løs og gå en tur gennem det nye naturområde. Foto: Anders KnudsenAnders Knudsen
Skal klare sig selv
Det var baggrunden for, at de 10 gedebukke af den sjældne gamle danske landrace nu får til opgave at passe de 14 hektar.
Der er kun hanner, så de formerer sig ikke. Man har valgt 10 styk, fordi man er sikker på, at der er føde nok til dem alle både sommer og vinter. De skal klare sig selv og vil ikke blive fodret. Det så de ud til godt at kunne finde ud af.
Gederne kastede sig straks over deres nye arbejde: at nippe til buske og krat, så den sjældne natur på den gamle godsbane kan blive bevaret. Foto: Anders KnudsenAnders Knudsen
Seneste artikler
Inger fik revet tæppet væk under sig: Så tog hun en beslutning, der ændrede alt
Politiet efterlyser vidner efter vild nat
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker