11 Lolland-villaer for én i Gentofte
Foto: FotoWare ColorFactory
FotoWare ColorFactory
Sådan lyder regnestykket i en ny opgørelse over udbudspriser, som mæglerkæden Nybolig har lavet.
Der er meget store forskelle på udbudspriser hen over landet.
Opgørelsen fortæller, hvad villaerne sættes til salg for i gennemsnit - og er dermed selvfølgelig også ledsaget af forbehold om villatype, størrelse, vedligeholdelse og meget mere.
Men en forskel på næsten otte millioner kroner i gennemsnitlig udbudspris mellem top og bund (Gentofte og Lolland) er alligevel til at tage og føle på.
Husene i landets dyreste kommune, Gentofte, er sat til salg for i gennemsnit 8.576.792 kroner pr. villa. I Lolland Kommune, hvor priserne er lavest, er gennemsnitsprisen 799.900 kr. Det betyder altså, at man kan få omtrent 11 villaer på Lolland for den samme pris, som et enkelt hus udbydes til i Gentofte.
Guldborgsund ligger som nummer 93 blandt Danmarks 98 kommuner med en gennemsnitlig udbudspris på 1.069.279 kroner.
Oppe i den dyre ende ligger …
Læs mere i dagens udgave af Folketidende, hvor du også kan læse om banklån.
Seneste artikler
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse på dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet