Studenter Katedralskolen Nykøbing 2016 Foto: Lise RavnkildeLise Ravnkilde
BILLEDSERIE: Dimissionen på Nykøbing Katedralskole med råd om fokus på begejstring
Lise RavnkildeLiseRavnkilde
OffentliggjortSidst opdateret
Der er mange traditioner, der skal holdes i hævd, når der holdes dimission for årets studenter. På Katedralskolen i Nykøbing blev alle traditioner holdt, og et par nye føjet til.
En af de sikre gamle traditioner er elevtalen, der i år blev holdt af hf-student Emma Lund Rask og stx-student og formand for elevrådet Lucas Rodenkam Rosenkvist.
Efter elevtalen gik Lucas Rodenkam Rosenkvist direkte videre til en ny mikrofon. Her leverede han en forrygende udgave af Dizzy Mizz Lizzys Made to believe, der blev modtaget med stående klapsalver.
Og så blev det rektor Kirsten Danvings tur. Hun havde valgt at have fokus på begejstring i sin tale.
- Jeg håber, at I i fremtiden vil holde fokus på begejstring. Der er nemlig argumenter for, at I dermed kan skabe bedre resultater og større livskvalitet for såvel jer selv som for samfundet, sagde Kirsten Danving.
Annonce
Læs flere af rektors råd, mere om elevtalerne og om hyldest til elever uden fravær i lørdagens Folketidende.
Klik her for at læse Folketidende på PC Klik her for at læse via en mobil enhed
Seneste artikler
Nykøbing FC henter spiller i FC Midtjylland
Cyklist slap heldigt fra sammenstød med bil
Kastede genstand mod kørende lastbil: Forrude smadret
Borgmester vil hjælpe medarbejderne videre: - Det er bydende nødvendigt
Politiet fortsætter eftersøgningen af Maibritt
Mest læste artikler
Nakskov Sukkerfabrik lukker
Kraftig brand i villa
16-årig overfaldet med kniv ved skole
Sukkerdirektør svarer: Hvad nu med Nakskov og Nykøbing?
Klimaminister tager afstand fra gasrør til Lolland efter lukket fabrik