6.000 sandsække udleveret

Lolland-Falster Brandvæsen har udleveret omkring 6.000 sandsække. Foto: Anders Knudsen, arkivfoto

Brandvæsnet i Nykøbing har udleveret masser af sandsække.

Offentliggjort Sidst opdateret

Hos Lolland-Falster Brandvæsen på Ndr. Ringvej i Nykøbing har personalet haft travlt med at udlevere sandsække. 6.000 styk var det blevet til ved 20.30-tiden, oplyser indsatsleder Brian Midjord.

De 6.000 sække er fordelt på omkring 60-70 udleveringer – enkelte af disse udleveringer har været til grupper af beboere fra den samme vej.

Der er åbent for udlevering af sække frem til klokken 22. Selve sækkene får man på Ndr. Ringvej 6, og på nummer 29 kan man fylde dem med sand.

Brandvæsnet har i øvrigt ni Røde Kors-folk tilknyttet, men indtil videre har de ikke været i aktion.

Også 10 hjemmeværnsfolk er parat. De har hjulpet med sandsække i Stubberup, men kørte tidligere på aftenen til Møn for at hjælpe til ved et mindre digebrud på Møns nordkyst.

Brandvæsnet kan dog trække på flere hjemmeværnsfolk, hvis det skulle blive nødvendigt.

Beredskabet gør også klar til at kunne sætte pumpearbejdet i gang, hvis det bliver nødvendigt.

Vi modtager meget gerne meldinger og billeder på nyhedsdesk@folketidende.dk

Indsatsleder Brian Midjord leder slagets gang hos Lolland-Falster Brandvæsen i Nykøbing. Foto: Claus Hansen