81 hjertestartere holder fyraften
Foto: Polfoto/Morten Flarup
Polfoto/Morten Flarup
Mange hjertestartere er låst inde uden for ”normal arbejdstid”.
Mens der i Nykøbing er 65 hjertestartere, heraf 26 døgnåbne, er der kun to hjertestartere i Stubbekøbing, og ingen af dem er døgnåbne.
I Eskilstrup og Kettinge er der én hjertestarter, og ingen af dem er døgnåbne, viser TrygFondens database over registrerede, offentligt tilgængelige hjertestartere. I Eskilstrup Hallerne fik man for år tilbage en hjertestarter. Den hænger indenfor og kan kun tilgås, når hallerne er åbne.
- Jeg vil gerne have den udenfor, så den kan redde flere liv, for det kan være midt om natten, der er brug for den, siger halinspektør Flemming Olsen og tilføjer, at den hænger indenfor af frygt for tyveri og hærværk.
Han er nemlig ikke klar over, om en hjertestarter, som hænger udenfor og er frit tilgængelig, dækkes af Guldborgsund Kommunes forsikring.
- Generelt skal ting være låst inde, før forsikringen dækker. En hjertestarter koster 25.000 kroner, og bliver den stjålet, og vi ikke får erstatning, har vi ikke længere en hjertestarter, siger Flemming Olsen.
Hjertestop døgnet rundt
Hos Trygfonden oplyser man, at det er ejers forsikring, som skal dække en hjertestarter i tilfælde af tyveri eller beskadigelse.
Læs opfordringen fra halinspektøren til, hvad man skal gøre, hvis en person får hjertestop uden åbningstiden, og læs også artiklen 27-årige Mads Heiberg Hansen som faldt om af et hjertestop i et lokalt fitnesscenter, hvor hjælpere måtte løbe ud i byen for at finde en hjertestarter.
Klik her for at læse Folketidende på PC
Klik her for at læse via en mobil enhed
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker