Siden Lolland Kommune donerede 50.0000 kroner til planene om et arbejdermuseum i Nakskov i november 2011, har der været lidt stille omkring planerne for et lokale arbejdermuseum.
Men det er slut nu, for 7. august vil komiteen bag arbejdermuseet åbne en udstilling af Nakskovs arbejderhistorie i Bibliotekets Mødesal, som en appetitvækker til det kommende museum.
Ud over de 50.000 kroner fra kommunens destinationsfond, har fagforeningen 3F’s kulturfond ydet et tilsvarende beløb.
- Siden har vi holdt et utal af møder, og vi har fået et formaliseret samarbejde med professionelle folk fra Museum Lolland-Falster, fortæller Jess Hansen fra museumskomiteen.
Ud over formanden for Nakskov-afdelingen af 3F sidder historiker Søren Kolstrup, lektor Ole Munksgaard og turistchef Lise Simon i den komite, der planlægger museet.
Penge er brugt til at købe arbejdskraft fra museet fri til at åbne udstillingen, der skal stå i en måned.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde