Lås nu dit eget hjem godt af - og brug dine naboer til at holde øje. Niels Ahlmann Olesen/Berlingske/Ritzau Scanpix
Omfattende undersøgelse af indbrud afslører, at danskerne stadigvæk kan blive endnu bedre til at sikre deres boliger, inden de rejser af sted og holder jul.
Ho-ho-ho kan hurtigt blive til no-no-no, når folk vender tilbage til deres hjem efter en julefejring i familien skød.
Juledagene er som altid højsæson for indbrudstyve, og hvert år vender mange danskerne hjem til en enorm utryghed, når de opdager, at der har været ubudne gæster på besøg i ens allermest private.
Det Kriminalpræventive Råd har i samarbejde med Bo trygt offentliggjort en ny undersøgelse om, hvordan indbrudstyvene kommer ind i boliger. Mere end 3000 konkrete indbrud og indbrudsforsøg er brugt som evidens for undersøgelsen.
Undersøgelsen viser blandt andet, at mere end hver fjerde indbrud i lejligheder sker ved, at indbrudstyvene bare vader ind uden at bryde døre, låse eller vinduer op. Trods de mange advarsler og gode råd kan danskerne stadig blive bedre til at sikre deres egne hjem.
Karsten Nielsen, der er indbrudsforebyggelsesekspert hos Bo Trygt, er ikke overrasket over tallene, der viser, at så mange ikke låser deres egen dør eller altandør i lejligheder.
Annonce
- I etageejendomme kan der være en tilbøjelighed til at mene, at hvis man har en aflåst opgangsdør, så er det nok, og så låser man måske ikke sin egen dør til lejligheden eller smækker altandøren i.
- Og det er vigtigt. Et indbrud kan ske på ganske få minutter. De er jo eksperter. Hvis døren er åben, giver det sig selv, men også gamle parcelhuse med gamle lister er udsatte. Med en skruetrækker kan de få vinduesglas ud på ti sekunder.
- Der er hurtigt inde og ude igen. De ved godt, hvor folk gemmer deres værdier. Det er typisk soveværelse og badeværelse, der bliver brugt til gemmesteder.
- Et godt råd er, at tage dine værdigenstande med dig. Telefoner, værdifulde smykker, ipads. Ting, du nemt kan tage med, bør du tage med. Det gør jeg også selv, når jeg skal af sted og fejre juleaften, fortæller Karsten Nielsen.
Jul og nytår er højsæson for indbrudstyve. Foto: ColourboxColourbox
Selv om man i disse dyre eltider bliver opfordret til at spare på strømme, mener Karsten Nielsen, at man bør undvige for den opfordring i juledagene.
- I de her tre dage må man altså veje det hensyn op it risikoen for indbrud. Jeg synes, man bør lade lyset være tændt. Det handler om dit hjems fremtoning. Tyvene kører rundt i deres biler og observerer. Hvad kan de se? Er der lys ud og inde?'
- Det vigtigste greb her er jo synlighed og at få det til at se ud som om, der er nogen hjemme hos en.
Sådan indbrudssikrer du dit hjem
Sæt en god lås på terrasse- og altandøren
Sæt vindueslås på dine mest udsatte vinduer
Tjek efter om du har låst døre og vinduer, når du tager væk hjemmefra
Sæt sensorstyret lys op.
Bliv nabohjælper og hent Nabohjælps app på Google Play eller i App Store.
Aftal feriehjælp i appen
Følger du disse råd, har du i hvert fald været med til at gøre det sværere at begå indbrud i netop dit hjem.