Alle kom helskindet til Paris
Foto: Privatfoto
Privatfoto
Cyklisterne på Hold Sydhavsøerne nåede alle til Paris uden større uheld
Med undtagelse af enkelte udfordringer tilbagelagde alle deltagerne fra Hold Sydhavsøerne de 1398 kilometer på cykel fra Nakskov til Paris i forrige uge.
- Der var et par enkelte, der var i bilerne nogle af dagene, forklarer Per Rasmussen, der selv klarede hele turen på cyklen.
To måtte tilbringe noget af turen i bilen på grund af styrt, mens andre døjede med overbelastning af kroppen. Det var dog ikke mere alvorligt, end at de kom op på cyklen igen.
De 39 cykelryttere fra Hold Sydhavsøerne deltog sammen med to andre hold fra Danmark i velgørenhedsløbet Tour de Taxa, der samler penge ind til Julemærkefonden. Turen sluttede den 20. juli i Paris efter en otte dage lang cykeltur fra Nakskov.
Både Per Rasmussen og Jan Czuba cykler i Nakskov Cykle Club, og de er begge enige om, at turen levede op til forventningerne. De meldte sig til Tour de Taxa, fordi de gerne ville udfordre sig selv. Bagefter havde de svært ved helt at forstå, at de rent faktisk havde gennemført turen.
- Der gik et par dage, inden jeg fandt ud af, at jeg havde gjort det, fortæller Jan Czuba.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned