Anderledes turistguide
Foto©Jan Knudsen 14-05-2018 Danagade, foto af Threin Ottosse der er medudgiver ny bog om steder på lolland falster som man bør se. Foto: Jan Knudsen
Jan Knudsen
Ny bog i serien "111 steder som du skal se".
Torsdag kommer Lolland-Falster i fint selskab med nogle af verdens storbyer, når forlaget Frydenlund udgiver en ny bog i serien "111 steder som du skal se." Threin Ottossen, Nakskov, står for fotografierne af alternativerne til de kendte attraktioner. Blandt andet telefonhuset i Danagade i Nakskov.
- Anne Pilø Melillo er cand.mag. i historie og kunsthistorie og er igennem fem år kommet på Lolland-Falster, da hendes kæreste, Lars Ly, der er vokset op i Maribo, har fritidshus ved Næsby. Anne og jeg mødtes i Richard Winthers Hus, hvor Lars Ly skulle udstille, fortæller fotografen, skulle godkendes og prøves af, inden hun måtte levere billeder til bogen.
Læs meget mere om Threin Ottossen og få flere sjove anekdoter, i artiklen 111 fif til sjove steder, på side 16 i tirsdagens Folketidende.
]KLIK her for at læse Folketidende på PC
Klik her for at læse via en mobil enhed
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde