Asylbørn får tandpleje i egen kommune

Foto: Claus Hansen

Debat på internettet om asylbørn, der forlænger ventetiden hos tandplejen på Lolland, holder ikke vand.

Offentliggjort Sidst opdateret

“Hvis du ser på børnetandplejen, så er børnene i Lolland Kommune, begyndt at blive indkaldt med mellemrummet 1 til 1 1/2 år, hvor man inden migranterne kom, fik sine børn indkaldt med 1/2 års mellemrum. Det er sådan, at migranterne, børn som voksne, skal til tandlæge kort tid efter ankomst til Danmark, og de har oftest mange huller, og andet, som skal laves.”

Sådan lyder et debatindlæg fra en bruger af Folketidendes webavis’ netdebatforum “Disqus.”

Lolland-Falsters Folketidende har forelagt påstanden for overtandlæge Birthe Cortsen, Tandplejen Lolland:

- Det er ikke korrekt. Asylansøgerbørnene fra Langeland Kommune vil blive behandlet af Langeland Kommune selv - ikke af Tandplejen Lolland.

- Lolland Kommunes ”egne” kvoteflygtninge og familiesammenførte, som har fået opholdstilladelse, skal have samme tilbud som lollandske børn, og det kan godt klares i Tandplejen, idet vi igennem længere tid har haft faldende børnetal, siger Birthe Cortsen til avisen.

Overtandlægen påpeger videre, at Tandplejen Lolland følger Sundhedsstyrelsens kliniske retningslinje om indkaldeintervaller.

Læs mere om retningslinjerne og Tandplejen Lollands tilgang til sagen i fredagens udgave af Folketidende.

Klik her for at læse Folketidende på PC
Klik her for at læse via en mobil enhed