Befrielsesdagen markeres med kirkeklokker over hele landsdelen
Biskop Marianne Gaarden opfordrer alle kirker i Lolland-Falsters Stift til at ringe med kirkeklokkerne. Foto: Ingrid Riis
Foto: Ingrid Riis
Biskop Marianne Gaarden opfordrer alle kirker i Lolland-Falsters Stift til at ringe med kirkeklokkerne på mandag.
Mandag 5. maj vil lyden af kirkeklokkerne brede sig fra kirketårnene i mange af Lolland-Falsters kirker fra klokken 12.
Det sker på opfordring fra biskop Marianne Gaarden, som har opfordret alle kirker i Lolland-Falsters Stift til så vidt muligt at ringe med kirkeklokkerne 5. maj mellem klokken 12 og klokken 12.15.
Kirkeklokkerne vil lyde som en markering af 80-års dagen for Danmarks befrielse, og som en markering af afslutningen på anden verdenskrig og den tyske besættelse.
- Vi lever i et fredeligt hjørne af verden, og der er al mulig god grund til at være taknemmelige over, at vi kan leve i fred og fordragelighed med hinanden uden et fremmed herredømme, der bestemmer over os. Som verden ser ud lige nu, er det nok blevet tydeligt for de fleste, at det ikke er en selvfølgelighed. Det kan lyden af kirkeklokkerne fra stiftets kirker, der kimer mandag 5. maj ved middagstid minde os om, siger Marianne Gaarden.
Seneste artikler
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker