BEREDSKAB ADVARER MOD KREATIVE OPVARMNINGS-LØSNINGER
Brug kun tørt og rent træ i brændeovnen, lyder rådet. Arkivfoto: Per Houby.
Manglen på brændsel kan måske få nogle til at tænke kreativt, når det for alvor bliver koldt, og man vil have varme i sin bolig. Men visse løsninger kan være farlige.
Kombinationen af koldt efterårsvejr og den igangværende energikrise kan måske få nogle danskere til at overveje kreative løsninger til at få opvarmet deres hjem.
Men nu advarer Danske Beredskaber om, at det kan være farligt at tænke kreativt, når det handler om boligopvarmning.
- Vi er desværre allerede begyndt at køre til uheldige hændelser, der er opstået, fordi kreativiteten hos folk er gået lige lovligt vidt i forhold til brandsikkerheden, fortæller Bjarne Nigaard, sekretariatschef i beredskabernes fællesorganisation Danske Beredskaber, i en pressemeddelelse.
- Ting, der ikke hører til i en brændeovn, er med til at skabe brandfare, fordi forbrændingen ikke kan styres på samme måde som med rent, tørt træ, forklarer han og tilføjer:
- Det er heller ikke en god idé at tage terrassevarmeren eller kulgrillen med sig indenfor, for det er der store risici ved.
Annonce
Danske Beredskaber har derfor samlet en række gode råd til sikker opvarmning af boligen.
Gode råd til sikker opvarmning af boligen
Brug kun tørt og rent træ i brændeovnen Fugtigt eller malet/imprægneret træ skaber urene forbrændinger.
Benyt ikke udendørs varmekilder indenfor Terrassevarmer, gasgrill, kulgrill, engangsgrill, bål og så videre hører kun til udenfor.
Stil din varmekilde i sikker afstand til gardiner, møbler med videre Gnister og varmespredning fra for eksempel varmeblæsere, elradiatorer, varmekanoner, gasvarmeovne og så videre kan få fat i letantændeligt materiale.
Følg altid brugsvejledningen for din varmekilde og brug kun godkendte varmekilder Pejs, brændeovn, elradiator, pillefyr, gasradiator, biopejs og så videre skal bruges rigtigt, inklusive eventuelt aftræk, spjæld og skorsten.
Pas på med levende lys og åben ild – husk at slukke, når du går Åben ild skal altid være under opsyn.
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker