Beredskab: Kunne ikke have gjort det hurtigere

Foto: Flemming Karlsen

Guldborgsund Kommune har kun et deltidsberedskab, og det betyder, at der går lidt længere tid, inden beredskabet når frem, siger viceberedskabschef efter weekendens drukneulykke.

Offentliggjort Sidst opdateret

Efter weekendens drukneulykke i Lystbådehavnen i Nykøbing, hvor en 69-årig kvinde omkom efter at været faldet i vandet, har et vidne til ulykken kritiseret Guldborgsunds Beredskab for ikke at fungere, som det skal, fordi beredskabet, ifølge vidnet, var 20 minutter om at få redningsbåden i havnen.

Hos Guldborgsund Redningsberedskab har man ikke tallet for hvor lang tid, det tog beredskabet at få redningsbåden i havnen, men ifølge viceberedskabschef Bjarne Larsen, er 20 minutter til at få redningsbåden i vandet generelt set lige i overkanten af hvor lang tid, det bør tage.

- Når man står og venter på en redningsindsats som civilperson, så vil man altid synes, at der går lang tid, men i forbindelse med indsatsen ved drukneulykken, mener vi ikke, at der er nogen, der har brugt længere tid på det, end den tid man kunne forvente. Det er et deltidsberedskab i Guldborgsund Kommune, og det vil sige, at de første fem minutter altså typisk går med, at brandfolkene kommer ind på stationen og kommer af sted med køretøjerne. Så der går allerede noget tid, inden de er på vej, siger Bjarne Larsen.