Bombehunde undersøger balkonen
Politiet har søndag formiddag undersøgt balkonen på Christiansborg.
Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
De sidste forberedelser til tronskiftet er i gang. Politiet har finkæmmet balkon på Christiansborg
Den centrale del af København summer inden tronskiftet søndag eftermiddag.
Royale fans begynder at samle sig foran Christiansborg, og de sidste forberedelser er i gang.
Søndag formiddag blev balkonen på Christiansborg, som skal være centrum for det hele, undersøgt nøje af politiet, der havde medbragt hunde, der er specialiseret i at snuse sig frem til sprængstoffer.
- Det er noget, vi rutinemæssigt gør, når vi har store indsatser, siger vicepolitiinspektør Lasse Michelsen.
- Der er nogle sikkerhedsforanstaltninger, vi sætter i kraft, og det er blandt andet, at vi benytter sprængstofhunde til at søge i områderne for at være sikker på, at der ikke er noget,
Det er fra balkonen på Christiansborg, at kronprins Frederik af statsminister Mette Frederiksen klokken 15 vil blive udråbt som kong Frederik X.
Til at sørge for sikkerheden omkring hele begivenheden får Københavns Politi assistance af både Hjemmeværnet, politikadetter fra Politiskolen og politifolk fra alle de øvrige sjællandske politikredse.
- Indtil videre forløber alt planmæssigt. Vi har fået tilgang af en helt masse ressourcer, og de er ved at blive briefet, inden de bliver sendt ud i byen. Så vi er klar til at håndtere, hvad end der skulle komme til at ske.
- Vores fokus er selvfølgelig i gadebilledet og langs ruten, hvor kareten skal køre, og selvfølgelig omkring slotspladsen ved Christiansborg, siger Lasse Michelsen ved 11-tiden søndag formiddag.
Politiet vil og kan ikke sætte et tal på, hvor mange mennesker der forventes at være til stede i forbindelse med tronskiftet.
- Selv om det selvfølgelig er en ret unik situation, så har vi før prøvet noget lignende. Så vi er dimensioneret til at håndtere, hvad end der kommer - også antallet af mennesker, siger vicepolitiinspektøren.
/ritzau/
Seneste artikler
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker