Borgmester bekymret for busser
Foto: Movia
Movia
Regeringens plan om en ny organisering af den offentlige transport kan ramme Lolland-Falster.
LOLLAND-FALSTER Et nyt svar fra transportminister Ole Birk Olesen (LA) vækker endnu en gang bekymring for den kollektive transport på Lolland-Falster.
Regeringen lægger op til at oprette HOT - Hovedstadens Offentlige Transport - der skal samle en række trafikselskaber omkring København. Men 11 kommuner - der iblandt Lolland og Guldborgsund - skal ikke med. De skal oprette deres eget trafikselskab, mener regeringen.
Og i et svar til SF's transportordfører, Karsten Hønge, oplyser ministeren, at "de penge regionerne bruger i dag på landsplan på regional bustrafik vil blive fordelt til kommunerne pr. indbyggertal."
Den oplysning bekymrer Lolland Kommuens borgmester, Holger Schou Rasmussen (S).
Han påpeger, at det er billigere at køre med busser i geografisk små, men tætbefolkede kommuner, mens det er dyrere på Lolland-Falster. Derfor vil regeringens forslag kunne blive et problem for de 11 kommuner udenfor hovedstadsområdet.
- Den geografi, der skal dækkes, er tre gange så stor som den, de skal dække derinde. Og der er større afstand mellem husene. Bliver pengene fordelt pr. indbygger, bliver det skævt, advarer han.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde