Borgmester med tilbud til politiet

Når det gælder politistationen her i Rødby, som én gang om ugen bemandes af lokalbetjent Jan Erik Larsen, foreslår Lolland Kommune en fremtidig placering ved den kommende Femern Bælt-byggeplads. Foto: Anders Knudsen

Kommune tilbyder nu politiet lokaler for at bevare politistation.

Offentliggjort Sidst opdateret

Lollands borgmester Holger Schou Rasmussen (S) er gået i dialog med politidirektør Lene Frank for om muligt at afbøde planerne om at lukke stationerne i Rødby og Maribo.

- Vi har drøftet de bebudede lukninger i Maribo og Rødby med politidirektøren. Nu har vi tilbudt dem, at politiet i Maribo kan flytte ind i administrationsbygningen, fortæller Holger Schou Rasmussen om drøftelserne med Lene Frank.

Borgmesteren har i sine drøftelser med politidirektøren blandt andet henvist til de kommende 6000 tunnelarbejdere i området i forbindelse med Femern Bælt-projektet, og at netop aktiviteten i området formentlig også vil tiltrække en masse lykkeriddere med ulovlige gøremål i tankerne.

Læs mere om tilbuddet til politiet, og hvorfor borgmesteren mener, at området på Midt- og Sydlolland er vigtigt at prioritere, i mandagens udgave af Folketidende.

Klik her for at læse Folketidende på PC

Klik her for at læse via en mobil enhed