Borgmester på sjælden liste
Foto: Ingrid Riis
Ingrid Riis
Lollands kommende borgmester er én ud af kun 13 kvindelige borgmestre i landet efter nytår. Hun er samtidigt på listen over borgmestre med landbrugsbaggrund sammen med John Brædder.
Når Marie Louise Friedrichsen efter nytår sætter sig i borgmesterstolen i Lolland Kommune er hun én ud af 13 kvindelige borgmestre i landets i alt 98 kommuner. Dermed pynter den nye lokale borgmester lidt på statistikken, som ellers viser, at der er valgt færre kvindelige borgmestre ved dette års valg end i 2009. I den snart udløbne valgperiode har der været 17 kvindelige borgmestre landet over.
Marie Louise Friedrichsen tæller også med i organisationen Landbrug & Fødevares statistik over hvor mange landmænd, som indtager borgmesterkontorerne. Den kommende lollandske borgmester er uddannet jurist, og driver sammen med sin mand godset Gammelgaard ved Søllested og derudover ejer hun 230 hektar skovbrug ved Silkeborg.
Foruden Lollands borgmester figurerer Guldborgsund borgmester gårdejer John Brædder også på listen med i alt 10 borgmestre med landbrugsbaggrund i Danmark. I øvrigt er den nye borgmester i Guldborgsunds nabokommune Vordingborg også landmand. Det er Møns tidligere borgmester og gårdejer i Knud Larsen, som er bliver ny borgmester i Vordingborg kommune, som også dækker Møn.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned