Brand i hus - ældre kvinde på sygehuset

Både brandvæsnet og politiet rykkede ud til branden. Foto: Lars Dalsig

Sent tirsdag aften udbrød der brand ved et fyr i en villa.

Offentliggjort Sidst opdateret

KØBELEV Brandmændene fra Lolland-Falster Brandvæsen kom på lidt af en opgave, da de tirsdag aften klokken 21.19 blev kaldt til en brand i et hus på Bymøllevej i Købelev.

- Der var noget brand i forbindelse med et brændefyr i kælderen, og det havde spredt sig til etageadskillelsen op mod stueetagen. Men beboeren - en enlig, ældre dame - var kommet ud, fortæller indsatsleder Martin Mikkelsen fra Lolland-Falster Brandvæsen.

For en sikkerheds skyld blev kvinden kørt til sygehuset til observation for røgforgiftning, og imens fik brandmændene noget at kæmpe med.

- Sådan en brand i etageadskillelsen skal man altid kæmpe med. Vi har måttet brække gulvet op og loftet ned, beretter Martin Mikkelsen og anslår, at det er omkring tre kvadratmeter gulv, der er brækket op.

Men da Folketidende taler med ham ved 23-tiden, er faren drevet over.

- Vi mener, vi er tæt på at være færdige herude og kan overgive det til Skadeservice. Hele huset har fået røg, men i mindre omfang. Vi har fået ventileret det ud, fortæller han og anslår, at de otte brandmænd kan køre hjem igen inden midnat.

Det var i kælderen, det brændte, men brandfolkene måtte både bryde et gulv op og rive et loft ned, for at få slukket ilden. Foto: Lars Dalsig
Skadeservice er blevet tilkaldt. Foto: Lars Dalsig