Brandfolk efterslukker i timevis
Foto: Mogens Warrer
Mogens Warrer
Biografbygningen er totalskadet, vurderer viceberedkabsdirektør.
Ved 20-tiden onsdag aften er Lolland-Falster Brandvæsen fortsat i aktion ved den gamle biograf i Nakskov.
- Vi er godt i gang med efterslukningen, og der resterer nok et par timer eller tre, før vi kan forlade stedet. Der er så mange hjørner, at det ikke er "bare lige", siger viceberedskabsdirektør Finn Antonisen.
Han tilføjer, at der vil være brandvagt på stedet i nat. To brandmænd og en tankvogn vil sikre, at ilden ikke blusser op igen, og politihjemmeværnet vil spærre stedet af. Senere skal politiets brandteknikere undersøge brandtomten.
Ilden blev opdaget af en forbipasserende, som så røg, og da brandvæsnet kort efter var fremme på stedet, havde ilden godt fat.
- Flere steder var der overtændt, og med det drøn, der var på, må det have brændt i noget tid, vurderer Finn Antonisen, der ikke vil gisne om, hvordan branden er opstået.
Han vurderer til gengæld, at bygningen ikke er mere værd, end at den vil skulle rives ned.
- Den er fuldstændig nedbrændt indeni, og i forbygningen er der relativt store ødelæggelser. Uden at jeg skal gøre mig klog på det, er den vel at betegne som totalskadet, siger han.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned