Brandvæsenet rykker ofte ud til ulovlige bål
Arkivfoto
Reglerne er ikke nye, men alligevel bliver de lokale brandvæsner ofte kaldt ud til ulovlig afbrænding
Det er åbenbart ikke alle, der kender til afbrændingsforbuddet, som gælder fra fra 1. marts til 1. december. Ifølge indsatsleder Carsten Andersen fra Lolland Brandvæsen, må de lokale brandvæsner i hvert fald ofte rykke ud til ulovlige bål.
Og netop nu, hvor mange har masser af haveaffald, vil mange gerne slippe for turen til genbrugspladsen ved at brænde af hjemme i haven. Men det er altså ikke tilladt, fortæller Carsten Andersen.
- Afbrændingsbekendtgørelsen siger klart, at man ikke må brænde haveaffald af i perioden fra marts til december. Og det er slet ikke tilladt på noget tidspunkt at brænde bygningsaffald af, siger han og tilføjer, at der inden for landbrug og skovbrug dog er enkelte undtagelser.
Når det kommer til Sankt Hans-bålet gælder der lidt andre regler. I Lolland Kommune skal man overholde afstandskravene i henhold til afbrændingsbekendtgørelsen. Den siger blandt andet, at bålet skal være mindst 200 meter fra bygninger med stråtag og anden brandbar vegetation. Og i vindens retning er det en afstand, der fordobles.
I Guldborgsund kommune skal planer om festblus herunder Sct. Hans bål anmeldes til Redningsberedskabet.
Se reglerne på Lolland Brandvæsents hjemmeside
Se reglerne i Guldborgsund Kommune
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned