Broarbejde udskydes igen

Vejdirektoratet har udskudt støbningen af motorvejsbroen over Sydmotorvejen på ubestemt tid. Foto: Claus Hansen

Vejdirektoratet oplyser, at broarbejdet ved Sædinge udskydes, indtil der er kommet klarhed over ulykken på Helsingørmotorvejen.

Offentliggjort Sidst opdateret

Pressechef i Vejdirektoratet, Martin Østergaard, oplyser tirsdag eftermiddag, at arbejdet med at støbe motorvejsbroen ved Sædinge, som går over Sydmotorvejen, er blevet udskudt. Det skyldes den delvist sammenstyrtede bro på Helsingørmotorvejen.

- Vi har valgt at udskyde arbejdet, indtil vi har fået klarhed over, hvad der er sket på Helsingørmotorvejen, siger han.

Det betyder, at arbejdet, der allerede har været forsinket en gang sandsynligvis bliver yderligere forsinket. Broarbejdet skulle ellers være afsluttet 5. december i år.