Det synes at være en kommunikationsbrist, der er årsag til, at brændefyrsejer Freddy Kæselev fra Nykøbing er endt i den barokke situation, at han ikke har fået byggetilladelse til at gennemføre en forhøjelse af sin skorsten, hvilket han samtidig er blevet pålagt at gøre af Østre Landsret.
- Vi har fundet en mail fra husejeren om, at han søgte tilladelse til at forhøje sin skorsten, men en sådan mail udgør ikke en egentlig ansøgning, oplyser lederen af Byggesagsmyndigheden i Guldborgsund Kommune, Thomas Fjeldving.
Freddy Kæselev selv er glad for, at mysteriet om den manglende byggetilladelse er bragt i orden. Men han ville allerhelst være fri for at gøre brug af en byggetilladelse, da han fortsat håber at få landsretsdommen, der pålægger ham at forhøje skorstenen, prøvet i Højesteret.
- Vi giver nu ansøgningen topprioritet - og jeg har allerede været i kontakt med Freddy Kæselev om, hvordan vi hurtigst muligt får bragt ansøgningspapirerne i orden, så sagen kan behandles, siger Thomas Fjeldving, der blandt andet har sørget for, at medarbejdere fra bygningsmyndigheden tager de nødvendige fotos af den famøse skorsten i H. C. Andersensgade, der efterhånden er landskendt.
- Jeg vil helst være fri for at gøre brug af en byggetilladelse, for jeg håber stadig at få lov til at få landsretsdommen, der pålægger mig at forhøje skorstenen, prøvet i Højesteret, siger Freddy Kæselev.
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker