CELF får kvart million til rygestop
Foto: Polfoto, arkivfoto
Polfoto, arkivfoto
Sundhedsminister Astrid Krag har uddelt penge fra satspuljen til projekter over hele landet. Heraf går 250.000 kroner til erhvervsskolen CELF.
Erhvervsskolen CELF med afdelinger i Nykøbing, Nakskov og Maribo kan se frem til at modtage 250.000 kroner fra Social- og Sundhedsministeriet. Pengene kommer den såkaldte satspulje og skal gå til at hjælpe udsatte unge med at holde op med at ryge.
Ialt uddeles der 12,5 millioner kroner fra satspuljen til projekter landet over - alle med det formål at få de unge til at kvitte smøgerne, fortæller DR P4 Sjælland.
- Det er tydeligt, at der en social slagside, når det kommer til rygning, ligesom der er i danskernes sundhed generelt. Derfor er det nødvendigt, at vi gør en målrettet indsats for at hjælpe unge med socialt dårlige vilkår med at holde sig fra cigaretterne, siger sundhedsminister Astrid Krag ifølge P4 Sjælland.
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde