Corona aflyser påskerally
Foto: Claus Hansen, arkivfoto
Claus Hansen, arkivfoto
For første gang i mange år må det traditionsrige påskerally omkring Nykøbing aflyses.
Rækken af planlagte arrangementer, som må aflyses eller udsættes på grund af risikoen for coronavirus er nu blevet endnu længere.
Denne gang er det Nykøbing F. Motor Sport, som har besluttet at aflyse deres trafitionsrige påskerally anden påskedag på vejene omkring Nykøbing. Det er første gang siden midten af 1980'erne, at rallyet, som også er første afdeling af Sjællandsmesterskabet, må aflyses.
- Alle kørselstilladelserne var underskrevet af virksomhederne og beboerne
langs vejene, hvor der køres hastighedsprøver. Særligt to nye prøver havde vi glædet os til.
- Det er kedeligt at skulle aflyse og skuffe de mange tilskuere, der altid forbinder påsken med påskerally, men vi ser ikke anden udvej på grund af coronavirus, siger Nykøbing F. Motor Sports formand, Flemming Sarka, i en pressemeddelelse.
Klubben har ellers 70-års jubilæum i år og havde derfor glædet sig ekstra til påskerallyet.
Løbsledelsen vil - i samarbejde med bilforhandleren Ejner Hessel i Øster Toreby, som lægger lokaler til og hvor der også er start og mål, nu prøve at finde en ny dato til det aflyste rally.
Hvis ellers coronavirussen slipper sit tag i Danmark inden da, er det også planen, at den lokale motorsportsklub skal arrangere DM-jubilæumsrally 18. og 19. september, fremgår det af pressemeddelelsen.
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker