Dansk Erhverv: Lolland dårligst til at klare sociale problemer
Foto: Anders Knudsen
Anders Knudsen
Dansk Erhvervs indeks over kommunernes evne til at klare sociale problemer, placerer Lolland på en sidsteplads. Materialet viser intet om kommunens evner som erhvervsvenlig kommune, svarer borgmester.
Dansk Erhvervs nye indeks over kommunernes sociale problemer, viser, at Lolland Kommune klarer sig dårligst af alle kommuner, når det kommer til at klare sociale problemer som arbejdsløshed, social understøttelse og kriminalitet i kommunen.
Ifølge indekset, der sammenligner ti sociale parametre for årene 2007 og 2012, har Lolland ikke bare beholdt sidstepladsen, kommunen har ifølge Dansk Erhverv endda oplevet en forværring siden 2007.
Underdirektør i Dansk Erhverv, Niels Milling, skriver i en pressemeddelelse om indeksets resultater:
”Kommunerne har selv et stort ansvar for udviklingen, hvad enten det handler om at få folk i arbejde eller skabe vækst. De fleste nye job skabes i de unge og innovative virksomheder, og det er kommunernes opgave at skabe de bedst mulige betingelser for dem. Der skal være en god digital og fysisk infrastruktur, så det er attraktivt at drive virksomhed. Der skal også være gode pasningsmuligheder, så folk kan få passet deres børn, mens de går på arbejde. Og så skal der udliciteres mere til private, så der kan spares penge, som kan bruges på noget andet.”
Lolland Kommunes borgmester, Stig Vestergaard, mener dog ikke, at indekset viser noget, som vi ikke ved i forvejen.
- Lolland har Danmarks største og højeste sociale indeks. Det vil vi ikke løbe fra, og det vil selvfølgelig have en voldsom indflydelse på alle de ydelser, vi giver til vores indbyggere, og i øjeblikket har vi tilflytning af folk uden forsørgelse, hvilket vi meget gerne ser ændret til, at det er nogen, der kommer i arbejde, når de kommer herned, siger han.
Stig Vestergaard stiller endda spørgsmålstegn ved Dansk Erhvervs kommentar til indekset, da han ikke mener, man kan konkludere noget om kommunernes erhvervsvenlighed ud fra materialet.
- Jeg synes det er et fuldstændig uanstændigt materiale, som Dansk Erhverv er kommet med i den her forbindelse, fordi det fortæller intet om, hvordan man er som erhvervsvenlig kommune, siger han.
Guldborgsund Kommune ligger i 2012 som nummer 78 ud af i alt 98 kommuner i forhold til en placering som nummer 86 i 2007, og betegnes dermed som en fremgangskommune.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned