De små vil råbe højere i nyt turisme-samarbejde

Arkivfoto Foto: Anders Knudsen

Nyt partnerskab i lokal turisme har fokus på de “ukendte oplevelser”.

Offentliggjort Sidst opdateret

Med de to lokale kommuner, Business LF og rederiet Færgen som væsentlige deltagere er det ikke umiddelbart “de små”, man tænker på, når et nyt turismesamarbejde i landsdelen præsenteres.

Men fokus er faktisk på små og mellemstore aktører, oplevelser og tilbud i det nye initiativ.
Samarbejdet skal sikre, at mindre turismeaktører på Lolland-Falster i samlet flok kan gøre opmærksom på autentiske og unikke ø-oplevelser.

- Mange af turismeaktørerne på Lolland-Falster er små, men har det til fælles, at de gemmer på store oplevelser. Alle de oplevelser, der gør Lolland-Falster værd at rejse efter, vil vi gerne have promoveret i en national sammenhæng. For eksempel gastronomien, råvarerne, kunst, kultur og de mange events. På den måde passer samarbejdet godt ind i Færgens overordnede virke om at skabe vækst og udvikling ved at fortælle alle de gode historier om, hvad der sker på øerne, siger Færgens salgs- og marketingchef Lindy Kjøller.

Den nye konstellation består af rederiet Færgen, Lolland Kommune, Guldborgsund Kommune, Business Lolland-Falster og Lolland Turistråd sammen med en række små og mellemstore turismeaktører på Lolland-Falster.

Læs meget mere om ny muligheder for at udvikle turisme på Lolland og Falster, i lørdagens Folketidende.


KLIK her for at læse Folketidende på PC


Klik her for at læse via en mobil enhed