Delt ret frikendte afdelingssygeplejerske

En afdelingssygeplejerske på Nykøbing Sygehus er blevet frikendt for sin rolle i sagen om sygeplejersken, der blev dømt for drabsforsøg på flere patienter. Foto: Anders Knudsen

Med stemmerne to mod en blev en sygeplejerske fra Nykøbing frifundet.

Offentliggjort Sidst opdateret

En delt domsmandsret frikendte tirsdag eftermiddag en 50-årig afdelingssygeplejerske fra Nykøbing Sygehus. Det skete med to stemmer mod en.

Alle tre dommere mente ganske vist, at den 50-årige havde modtaget flere advarsler om sygeplejerske Christina Aistrup Hansen. Hun blev i 2017 af Østre Landsret idømt 12 års fængsel for drabsforsøg på fire af sygehusets patienter.

De tre var også enige om, den 50-årige ikke bragte disse advarsler videre til sygehusets ledelse eller til ledelsen af akutafdelingen, hvor Christina Aistrup Hansen senere blev ansat.

Men ifølge to af de tre dommere er det ikke nok til at finde den 50-årige skyldig i at have overtrådt autorisationsloven, som sundhedspersonale hører under.

De lagde vægt på, at den 50-årige i 2012 havde deltaget i en analyse af et af de fire dødsfald. Analysen slog fast, at patienten selv havde taget en overdosis. Desuden havde hun også fået tjek på leverancer af medicin fra apoteket.

Den sidste dommer mente omvendt, at den 50-årige havde overtrådt autorisationsloven, og at hendes overtrædelser var gentagne og grove.

Michael Boolsen, der var anklager i sagen, vil nu tale med statsadvokaten, der afgør, om anklagemyndigheden vil anke frifindelsen.