H.M. Dronning Margrethe aflagde tirsdag sit årlige regnskabsbesøg på Corselitze.
Bjarne ArildsenBjarneArildsen
OffentliggjortSidst opdateret
En særlig gruppe borgere havde i går ved middagstid fundet vej til Corselitze.
Det var fem brugere af den skærmede dagaktivitet Sløjfen i Idestrup, som var kommet for at hilse på dronning Margrethe.
Hun var på stedet for at deltage i det årlige regnskabsmøde i Det Classenske Fideicommis.
- Vores borgere bor hjemme og kommer hver dag til aktiviteter. I dag er aktiviteten at se dronningen, siger Lillian Harris og Tina Rosquist, der er ansat på Sløjfen.
De havde i øvrigt læst i Folketidende, at dronningen skulle komme.
Annonce
Derfor kørte brugere og ansatte i en minibus til Corselitze. Her var de kort før klokken 12 og tog opstilling i alleen, der fører ned til stranden.
Herfra er der et godt stykke op til hovedbygningen, hvortil dronningen skulle ankomme klokken 12.30.
Det opdagede statsskovrider Hans Henrik Christensen. Han er gift med departementschef Karoline Prien Kjeldsen, der sidder i fideikommisets bestyrelse.
Han mente ikke, at tilskuerne kunne se noget fra det sted, hvor de stod, og derfor gik han ned for at hente dem.
Det lykkedes da også brugere og ansatte fra Sløjfen at komme på plads, inden dronningen ankom i sin sorte bil.
Du kan læse mere om dronningens besøg i onsdagens udgave af Folketidende.
Seneste artikler
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Skud, håndgranater og rockerkrig: Lokal Bandidos-boss fortæller nu den blodige historie
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker