Den sidste kugle trillet på bowlingbane

Kim Nielsen med den måske sidste kugle, der bliver sendt af sted på bowlingcentret i Nakskov. Foto: Claus Hansen

Flere hundrede bowlingspillere må finde andre baner.

Offentliggjort Sidst opdateret

Den sidste bowlingkugle kan meget vel være sendt af sted på banen i Nakskov.
Det erkender ejeren, Kim Nielsen. Lige nu ryddes der op og gøres rent, så bowlingcentret kan sælges via Home Erhverv.

- Jeg håber meget, centret kan sælges til fortsat bowling, men mægleren har fået besked på, at det også kan sælges til andre formål, siger Kim Nielsen.

En permanent lukning vil ramme de 400-500 brugere, som i en overgangsperiode blev reddet af Lolland Kommune, så sæsonen kunne gøres færdig.

- Men kommunen betalte ikke hele gildet. Og jeg vil ikke fortsat lægge egne penge til, for at der kan bowles i Nakskov, siger Kim Nielsen, som købte centret i 2008 og moderniserede for 2,5 millioner.

Der har været en række henvendelser, men de var ikke seriøse.
Kim Nielsen og hans kone driver bowlingcentre i Nykøbing F. og Marielyst, men der er for langt til Nakskov.

- Da jeg startede, var der en direktør ansat. Men det er en ægtepar-forretning. De kan leve fint af den, siger Kim Nielsen.

Han forstår ikke helt, at klubberne og kommunen er så passive.
- Jeg er formand for Danske BowlingCentre, og hvis Nakskov lukker permanent, er Lolland den eneste kommune i landet, hvor man ikke kan dyrke bowlingsporten. Det er ikke usædvanligt, at bowling er del af et idrætscenter, siger han.

Læs mere om konsekvenserne af lukningen i torsdagens Folketidende.

Klik her for at læse Folketidende på PC
Klik her for at læse via en mobil enhed