Det første fly med evakuerede danskere er landet i København
82 passagerer blev først fløjet med et af Forsvarets Hercules-fly fra Tel Aviv til Cypern. Herefter fløj et SAS-fly passagererne resten af vejen til København. (Arkivfoto).
Bo Amstrup/Ritzau Scanpix
82 danskere er blevet fløjet fra lufthavnen i Tel Aviv i Israel til Cypern og videre til København
Det første fly med evakuerede danskere fra Israel og de palæstinensiske områder er landet i Københavns Lufthavn.
Det bekræfter Københavns Lufthavns presseafdeling over for Ritzau.
Flyet landede lidt i fire natten til lørdag - ifølge flyovervågningsværktøjet Flightrader24 helt præcist klokken 03.50.
De i alt 82 passagerer blev først fløjet fra lufthavnen i Tel Aviv i Israel til Pafos Lufthavn på Cypern.
Det skete i et Hercules-fly fra Forsvaret, der landede i Pafos klokken 21.31 fredag aften.
Herefter blev passagerne fløjet videre mod Danmark med et fly fra luftfartsselskabet SAS.
I alt har omkring 400 danskere ønsket evakuering fra Israel og de palæstinensiske områder. Nogle af dem er rejst væk på egen hånd.
Fredag aften skulle et andet dansk fly også være lettet fra Tel Aviv, men den flyvning er blevet udskudt til lørdag.
Det fortalte Steen Hommel, som er direktør for Udenrigsministeriets Borgerservice, til Ritzau fredag.
- Det er et udtryk for, at det er svært. Helt konkret er det, at lufthavnen har meget travlt, og at få landingstider er en udfordring, sagde han.
Omkring 80 personer skulle have været med det udskudte fly. 20 af dem er ifølge Hommel kommet med et fly til Stockholm, mens de resterende skal overnatte i Tel Aviv, indtil de kan komme med et fly lørdag.
Lørdag vil der være minimum to flyvninger. Afhængig af efterspørgslen kan der være flere, sagde Steen Hommel fredag.
Onsdag meldte Udenrigsministeriet ud, at man ville tilbyde evakuering til borgere, der befinder sig i Israel og de palæstinensiske områder.
Tilbuddet gælder danske statsborgere og borgere med fast ophold i Danmark.
For borgere der opholder sig i Gazastriben er mulighederne mere begrænsede. På nuværende tidspunkt er der nemlig ingen grænseovergange ud af Gaza, som er åbne.
Fredag oplyste det danske udenrigsministerium, at et "begrænset" antal danske statsborgere befinder sig i Gaza.
Udenrigsministeriet er i løbende kontakt med danskere i Gaza for at planlægge, hvilke muligheder for evakuering, der kan opstå.
Seneste artikler
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker