Djämes Braun aflyser Dølle-koncert
Sygemelding fra Lollandsk hovednavn gav sved på panden hos Døllefjelde-Musse Marked, som har fundet en afløser.
Torsdag aften skulle Djämes Braun med de lollandske rødder have spillet på Døllefjelde-Musse Marked. Men det kommer ikke til at ske.
- Det er med stor beklagelse, at vi her, dagen før dagen, desværre må ændre torsdagens ene åbningskoncert. Lasse fra Djämes Braun må lægge sig i sengen i stedet for at stå på vores scene i morgen aften, lyder det onsdag fra Lone Brylle fra arrangørerne.
Hele onsdagen har markedsbestyrelsen kæmpet for at finde en erstatning for den vildt populære duo.
- Og det er ikke nemt her i sidste øjeblik. Men nu er det lykkes, og det er derfor en kæmpestor fornøjelse, at vi kan præsentere vore gæster for intet mindre end Wafande, som med sin enestående stemme har sunget sig ind i danskernes hjerter med ”Gi’ mig et smil”, ”Uartig”, "Django" og mange andre, siger hun og tilføjer, at Wafande glæder sig til at optræde på Dølle for første gang.
- Markedsbestyrelsen er utrolig glad for, at Wafande sagde ja med kun et døgns varsel inden festen starter, siger Lone Brylle.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned