Dølle-status: 34.000 liter øl og fem tons pølser
Foto: Claus Hansen, arkivfoto
Claus Hansen, arkivfoto
Årets regnskab for Døllefjelde-Musse Marked viser fremgang i forhold til sidste år og positive overraskelser.
Plusserne overskygger i den grad minusserne på regnskabet, som bestyrelsen for Døllefjelde-Musse Marked fremlagde på gårsdagens generalforsamling.
Overordnet set kalder bestyrelsen 2014 for et “normalår”, når det gælder markedets økonomi, og regnskabet viser tal, der er betydeligt bedre end sidste år. Men markedsåret 2013 var altså også “katastrofalt”. Især fordi vejret svigtede.
Den samlede salgsomsætning nåede op på godt 6,6 millioner kroner - en omsætning, der er 600.000 kroner højere end sidste år - og det inkluderer blandt andet 34.000 liter øl, 25.000 liter sodavand og cirka fem ton pølser.
Læs mere i Folketidendes papiravis torsdag.
Klik her for at læse Folketidende på PC
Klik her for at læse via en mobil enhed
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker