Drabssag giver ikke færre ansøgere
Foto: Jan Knudsen, arkivfoto
Jan Knudsen, arkivfoto
Sundhedspersonale lader sig ikke skræmme væk, mener sygehusdirektør.
I årevis har Nykøbing Sygehus kæmpet med for få ansøgninger i bunken, når en ledig stilling slås op.
Det er især læger, der har været vanskelige at trække ud af storbyerne for at arbejde på sygehuset.
I sygehusledelsen har man i de senere år gjort meget for at hjælpe rekrutteringen på vej blandt andet med et med personalehotel, gratis bustransport til døren fra København og gunstige vilkår for at samle arbejdstiden på færre dage.
Ifølge sygehusdirektør Arne Cyron har tiltagene hjulpet noget, selv om rekrutteringsproblemerne stadig består.
Læs sygehusdirektørens vurdering af både ”gode” og ”dårlige” historiers indflydelse på det antal ansøgere, som sygehuset slår op i tirsdagens Folketidende.
På Folketidende.dk følges retssagen live fra onsdag klokken 9.30, hvor ansatte på sygehuset skal afhøres i den ene af drabssagerne.
Klik her for at læse Folketidende på PC
Klik her for at læse via en mobil enhed
Seneste artikler
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
1039 virksomheder har fået indskærpet sikkerhed efter CPR-læk
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker