Dronningen kommer til Maribo

I 2005 var dronningen til bispevielse i Maribo Domkirke. Nu bliver biskop Steen Skovsgaard vært, når hun kommer til domkirkens jubilæum. Foto: Anders Knudsen

Dronning Margrethe vil i maj fejre domkirkens 600-års jubilæum.

Offentliggjort Sidst opdateret

Maribo Domsogns menighedsråd har fået rigtig travlt. Tirsdag fik det svar på den invitation til domkirkens jubilæum 24. maj, som var sendt til kongehuset. Og dronning Margrethe takker ja til at komme.

- Det løfter da jubilæet så højt, vi kan komme, jubler menighedsrådsformand Bent Normann Olsen.

Dronningen har tidligere vist stor interesse for netop Maribo Domkirke, klostret og birgittinerordnen. Både hun og prinsgemalen har flere gange besøgt kirken.

Det var dronning Margrethe I, der med en klækkelig donation sørgede for, at kloster og kirke kunne bygges samtidig.

Vores dronning Margrethe II deltager 24. maj i jubilæumsgudstjenesten i domkirken. Herefter går hun med følge over til det nye pilgrimshus, som dronningen indvier ved at klippe snoren.

Læs mere om besøget og de øvrige gæster, som nu skal inviteres i onsdagens Folketidende


Klik her for at læse Folketidende på PC
Klik her for at læse via en mobil enhed