Ejer: Føler jeg har købt katten i sækken

Foto: Poul-Henrik Bergmann

Sommerhusejer døjer med regnvand på grunden, ingen hjælp at hente fra kommunen eller forsyning.

Offentliggjort Sidst opdateret

Sten Johansen er træt. Træt af regnvand, der gør hans sommerhus på Skovlystvej 17 i Marielyst til en sumpet affære.

I 2012 blev sommerhuset totaltskadet af regnvand, og efter et års diskussion med forsikringsselskabet fik Sten Johansen 700.000 kroner udbetalt i erstatning.

Parret lagde selv 3-400.000 kroner oveni, så huset kunne hæves en halv meter over grunden. Men det er ikke nok.

- Haven svømmer. Der er meget fugtigt omkring huset, og jeg føler, jeg har købt katten i sækken, og er blevet vildledt af såvel kommune som forsyning, siger han.

Sten Johansen føler, at Guldborgsund Forsyning svigter sit ansvar og sin opgave med at lede regnvandet væk fra grunden, og fortæller, at forsyningens folk har besigtiget hans grund først i februar, men at der ikke var nogen hjælp at hente.

- De postulerede, at rørene var i orden. Det er de ikke. Jeg arbejder selv i spildevandsbranchen, så jeg ved, hvad jeg taler om, siger Sten Johansen.

Direktøren for Guldborgsund Forsyning Flemming Bach vil dog ikke vedkende sig noget ansvar.

- Vi har intet at gøre med regnvand i sommerhusområderne. Der findes intet afvandingssystem, og derfor kan borgerne ikke forvente, at regnvandet ledes væk, siger han.

Læs mere om det oversvømmede sommerhusområde i torsdagens avis.

Klik her for at læse Folketidende på PC
Klik her for at læse via en mobil enhed