EL-profil ikke overrasket over afstemnings-nederlag

Christian Juhl. Arkivfoto: Ingrid Riis

Enhedslistens lokalt valgte folketingsmedlem Christian Juhl havde på fornemmelsen hvilken retning, EU-afstemningen ville tage.

Offentliggjort Sidst opdateret

LOLLAND-FALSTER: Resultatet af onsdagens folkeafstemning om afskaffelse af det danske EU-forsvarsforbehold faldt ikke ud, som folketingsmedlem Christian Juhl, der er valgt i Lolland-kredsen, og hans kolleger i Enhedslisten havde håbet.

Men det kom ikke voldsomt bag på ham, at det gik sådan.

- Vi vandt jo ikke. Men det var heller ikke nogen stor overraskelse. Vi havde en fornemmelse af retningen, siger han, der anbefalede et nej.

Det klare ja fra danskerne betyder, at Enhedslisten nu vil indtage en ny rolle i forhold til EU-forsvarspolitikken.

- Nu er vi så nødt til at spille rollen som vagthund, så vi undgår de mest tåbelige EU-missioner. Enhver dansk militærdeltagelse skal jo til afstemning i folketingssalen først, så på den måde vil vi være meget opmærksomme på, hvad der sker, siger Christian Juhl.

Han understreger, at han stadig synes, at der er stærkt brug for nedrustning og en mere humanitær indsats - og et skærpet krav om helt at forbyde atomvåben.