Emma kan klare tre OL-discipliner
Foto: Balint Vekassy
Balint Vekassy, arkivfoto
Sportschef i Maribo Kajakklub Finn Larsen er ikke i tvivl.
Emma Aastrand Jørgensen, Maribo Kajakklub, har allerede sikret sig billetten til næste sommers OL i Rio de Janeiro.
Hun er tilmed kvalificeret i to bådtyper - nemlig i toerkajak og firerkajak.
Og dermed har hun også mulighed for at deltage i kvindernes klassiske 500 meter enerkajak.
- Jeg mener, at Dansk Kano og Kajak Forbund over for Danmarks Olympiske Komité skal indstille Emma til også at deltage i enerkajakken, siger sportschef i Maribo Kajakklub og Emmas træner gennem mange år, Finn Larsen.
- Vi har nogle stærke mandskabsbåde hos pigerne, men i virkeligheden er pigernes medaljechance ved OL måske størst med Emma i en enerkajak, vurderer Finn Larsen.
Sportschef i Dansk Kano og Kajak Forbund, Bo Vestergaard, udtrykker sig lidt mere diplomatisk.
- Emma vil gerne prøve sig af i enerkajakken for at få en indikation af, hvor hun står lige nu i ungdomsklassen, siger sportschefen, forud U/23- og U/18-EM, der begynder i dag i Bascov i Rumænien.
Rent logistisk er der ikke noget i vejen for, at Emma Aastrand Jørgensen stiller op i tre discipliner ved legene, idet toerkajakken ror mandag og tirsdag, firerkajakken onsdag og torsdag, mens enerkajakken først skal på vandet fredag og lørdag.
19-årige Emma Aastrand Jørgensen er som bekendt firedobbelt juniorverdensmester i henholdsvis 200 og 500 meter enerkajak.
Og efter en sæson der på det internationale plan mest har handlet om mandskabsbådene - med kvalifikationen til OL som det store mål - får hun nu igen mulighed for at dyste én mod én.
- Jeg tror på medalje til Emma på 500 meter, og hun har mulighed for at stryge helt til tops, siger Finn Larsen, der er med i den danske delegation i Rumænien.
Udover 500 meter stiller Emma Aastrand Jørgensen også op på sprinterdistancen 200 meter.
Du kan læse mere om, hvem der er med ved U/23 og U/18-EM, i torsdagens udgave af Folketidende.
Klik her for at læse Folketidende på PC
Klik her for at læse via en mobil enhed
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned