Endnu et asylcenter på Lolland

Arkivfoto. Foto: Per Houby

Antallet af asylansøgere på Lolland bliver snart mere end fordoblet

Offentliggjort Sidst opdateret

Snart flytter et større antal asylansøgere ind på det tidligere plejehjem Hvilested ved Søllested, hvor håndværkere i øjeblikket er i fuld gang med at renovere.

Forventningen er, at halvdelen af centret er klar til at tage imod i første omgang cirka 100 personer på fredag, og lidt senere kan antallet af asylansøgere på Hvilested komme op på 180-190.

Åbningen af asylcentret ved Søllested sker ugen efter åbningen af et lignende center på Skippergården i Rødbyhavn. Dermed bliver den samlede kapacitet for asylansøgere på Lolland indtil videre cirka 300.

Det er Langeland Kommune, der skal drive centret, ligesom det sker med asylcentret i Rødbyhavn. I første omgang skal personale fra Langeland sætte asylcentret i gang, men asylcenterleder Ulrik Pihl forventer snarest at kunne ansætte lokalt personale.

De to asylcentre i Rødbyhavn og ved Søllested skal dels drives sammen af en central administration i Langeland Kommune og af omkring 10 lokalt ansatte medarbejdere.

Læs mere om planerne for det kommende asylcenter i onsdagens udgave af Folketidende.

Klik her for at læse Folketidende på PC
Klik her for at læse via en mobil enhed