Fabeldyr for 36 millioner
Foto: Tegning: Middelaldercentret
Tegning: Middelaldercentret
Middelaldercentret håber på kommunal velvilje.
Middelaldercentret er tæt på at kunne realisere næste led i sin store udbygningsplan, som skal gøre centret til en helårsattraktion.
Planen er at lave en ny udstillingsbygning - en 1.000 kvadratmeter stor hal med omkringliggende udendørsarealer, hvor man vil fortælle om middelalderens fabeldyr. Det vil koste 36 millioner kroner.
- Vi har forhåndstilsagn fra en fond, som vil give over tre fjerdedele af det samlede beløb, hvis vi kan få et par fonde mere med, som vi også allerede har kontakt til. Men det hele står og falder med, om vi kan få Guldborgsund Kommune til også at bidrage økonomisk. Fondene kræver et kommunalt blåstempel af projektet, siger Middelaldercentrets bestyrelsesformand Anders Høiris, som ikke ønsker at udtale sig om, hvor meget kommunen forventes at bidrage med.
- Jeg vil blot understrege, at vores udbygningsplan er afhængig af offentlig økonomisk velvilje fra kommunen, siger Anders Høiris, som er inviteret til møde med kommunaldirektøren om sagen.
Læs meget mere i onsdagens Folketidende.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned