Fik stjålet 50 bærbare: Nu installerer skolerne overvågning
Foto: Claus Hansen
Claus Hansen
39 ud af 68 kommuner har installeret videoovervågning på en eller flere folkeskoler inden for det seneste år. Det sker for at forhindre indbrud og hærværk.
Mange skoler er så trætte af indbrud og hærværk, at de har sat overvågningskameraer op. Det viser en rundspørge blandt landets kommuner som DR Ultra Nyt har lavet.
Af de 68 kommuner, der har svaret, siger 39 kommuner, at de har sat overvågningskameraer op på en eller flere skoler indenfor det seneste år. Desuden har 11 kommuner indført patruljerende vagtværn. Formålet er at stoppe indbrudstyve og hærværk på skolerne.
En af de skoler, der øger sikkerheden, er Maribo Skoles Østofteafdeling på Lolland. Her har tyvene været på besøg tre gange på kort tid. En gang i slutningen af december og to gange i januar. På få minutter slap tyvene af sted med over 50 bærbare computere.
- Det er simpelthen så ærgerligt. Før havde alle elever deres egen bærbare computer. Vi er en skole, der satser meget på it for at lave en god undervisning, siger afdelingsskoleleder Ole Frederiksen til DR Ultra Nyt.
Gammelt sikkerhedsudstyr ikke godt nok Siden tyvene kom forbi med et koben har elevernes timer ikke været de samme.
- Det betyder, at undervisningen i 5. klasse er blevet lagt fuldstændig om. Eleverne kan ikke længere løse deres opgaver på computerne, siger Ole Frederiksen.
I stedet må eleverne låne computerne på skift, og blyant og kladdehæfte er fundet frem igen.
Det er rigtig irriterende at sidde så tæt og at man hele tiden bliver afbrudt, fordi der er en anden, der skal bruge computeren, siger Lea Schmidt Petersen fra 5.b.
Afdelingsskoleleder Ole Frederiksen er nu så træt af de ubudne gæster, at han skruer gevaldigt op for sikkerheden på skolen.
- Der kommer kameraovervågning op på skolens område, og vi laver et sikkerhedsrum, så det bliver rigtig svært at stjæle computerne fremover, siger han.
Ole Frederiksen håber at tyverierne bliver opklaret, men har ikke de store forhåbninger. Så nu håber han bare at det ikke sker igen.
- Det er voldsomt irriterende at det her er sket - både for lærere og elever. Hvis vi skal købe nye computere betyder det nok, at vi må spare et andet sted.
Seneste artikler
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker