Film-palæ er på vej
Arkivfoto. Foto: Olsen-Banden Fanklub DK.
Olsen-Banden Fanklub DK.
Fanklub er tættere på indsamlingsmål.
Yderligere 25.000 kroner er samlet ind i løbet af de seneste tre måneder, så nu er der blandt private indsamlere samlet godt 50.000 kroner sammen til at flytte filmklenodiet “Det Gule Palæ” kendt fra filmen “Olsen-Banden på Sporet” fra 1975.
- Målet fra starten var at indsamle 100.000 kroner blandt vores fans, og på ni måneder har vi indsamlet halvdelen. Det er derfor ikke urealistisk, at vi når vores mål, siger formand for Olsen-Banden Fanklub DK, Rune Holm Clausen.
Tidligere har det været meldt ud, at foreningen skulle bruge mellem fire og fem millioner kroner til flytningen af filmklenodiet til Gedser Remise, men det er siden gået op for foreningen, at det var for urealistisk et fokus over for eventuelle fonde.
Læs mere om indsamlingen af penge til flytningen af Det Gule Palæ i lørdagens udgave af Folketidende.
Klik her for at læse Folketidende på PC
Klik her for at læse via en mobil enhed
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde