Flere frafald og færre ansøgere på sosu-skolen
Guldborgsund Kommune har oprettet deres egne hold på sosu-skolen i Nykøbing. Men der er for få ansøgere og for mange, der ikke gennemfører uddannelsen. Foto: Lise Ravnkilde, arkivfoto
Lise Ravnkilde, arkivfoto
Social, sundhed og omsorgsudvalget ønsker penge til daglige vejledere på sosu-uddannelsen.
Mange institutioner og behandlingssteder i kommunen oplever mangel på social- og sundhedsassistenter.
En mangel, der ikke ser ud til at bedres foreløbig.
Der er i starten af 2018 optaget færre elever på sosu-uddannelsen end forventet. Samtidig har der også været et stort frafald af studerende på uddannelsen.
De færre studerende viser sig som et mindreforbrug på 3,8 millioner kroner på social, sundhed og omsorgsudvalgets budget for 2018.
Mindreforbruget er dog ikke en god ting, fortæller Bo Abildgaard (S), og han kommer også med et forslag, som du kan læse mere om i tirsdagens Folketidende.
KLIK her for at læse Folketidende på PC
Klik her for at læse via en mobil enhed
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde