Flere læger fra september
I en periode vil der foretages færre operationer på mave-tarm kirurgisk afdeling, men patienter vil stadig blive indlagt til observation på Nykøbing F. Sygehus. Foto: Anders Knudsen, arkivfoto
Anders Knudsen, arkivfoto
Stadig akutoperationer på mave-tarm kirurgisk afdeling
Der er skåret ned for akutte operationer på mave-tarm kirurgisk afdeling på Nykøbing F. Sygehus. Men helt væk er de ikke.
Overlæge Henrik Møller har til P4 Sjælland udtalt, at akutte patienter for altid skal køres til operation på sygehusene i Slagelse eller Køge.
Men det drejer sig ikke om alle akutte operationer.
- Der er ikke ændret på beslutningen fra februar om, at læger skal ansættes i Køge og have funktion på sygehuset i Nykøbing. De svære operationer bliver henlagt til de andre sygehuse, men sådan har det været længe.
- Fra september vil afdelingen på sygehuset i Nykøbing begynde at overtage flere større operationer, fortæller Birger Taylor, der er konstitueret lægefaglig vicedirektør på Nykøbing F. Sygehus.
Der mangler læger til at forestå operationer på Nykøbing F. Sygehus, men lægesituationen forbedres fra efteråret.
Læs mere om hvilke operationer sygehusets mave-tarm kirurgiske afdeling kan foretage i onsdagens udgave af Folketidende.
Klik her for at læse Folketidende på PC
Klik her for at læse via en mobil enhed
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned