Flere penge til flygtningebørns skole
Pædagog Mette Holm øver farver med børn, der går i Lindeskovskolens særlige klasse for de allermest traumatiserede krigsflygtningebørn. Foto: Anders Knudsen
Anders Knudsen
Skole i Nykøbing skal ikke stå alene med udgifter til flere og flere udenlandske børn.
Lindeskovskolen løser en integrationsopgave for hele kommunen, og det er ikke rimeligt, at skolens budget alene skal holde for, når der kommer mange nye flygtningebørn til Guldborgsund Kommune.
Det var holdningen hos formand for Guldborgsund Kommunes børn, familie og uddannelsesudvalg Janne Hansen (V), da hun besøgte Lindeskovskolen fredag formiddag.
Hun vil på førstkommende udvalgsmøde 16. februar skaffe flere penge til skolen, som i øjeblikket har 67 nye ikke-dansktalende elever, men kun budget til cirka halvdelen.
- Der skal findes en foreløbig løsning i løbet af vinterferien, så lærere og elever efter ferien kan møde op til en mere rimelig hverdag, konkluderede udvalgsformanden, da hun havde besøgt to modtageklasser, 2. og 3. klasse, for at se, hvordan skolen i øjeblikket løser opgaven.
Læs mere om udfordringen for Lindeskovskolen i lørdagens udgave af Folketidende.
Klik her for at læse Folketidende på PC
Klik her for at læse via en mobil enhed
Seneste artikler
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker