Indtil videre er 17 beboere i Guldborgsund kommune meldt til politiet for at ikke at ville betale for kloakering, og ifølge formanden for kommunens Teknik- og Miljøudvalg, Arne Graae Jensen, er der flere på vej.
- Inden for kort tid ser det ud til, at der kommer ti - tolv politianmeldelser mere og på sigt måske 50 - 60 ejendomme mere, hvor det bliver nødvendigt med politianmeldelse, siger han til P4 Sjælland.
Det lokale folketingsmedlem og medlem af klimaudvalget, Rene Christensen (O), har på Christiansborg forsøgt at oprette en pulje på 50 millioner kroner, der skal hjælpe de personer, som har svært ved at betale for kloakeringen.
Socialdemokraternes miljøordfører, Jens Noel, siger til P4 Sjælland, at han har svært ved at se, hvordan sådan en pulje skal finansieres, og opfordrer i stedet til lokalt samarbejde, hvor afdragsordninger eksempelvis kunne være en del af løsningen.
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker