Flyvepladsen skaber tvivl om fremtidigt samarbejde

Lolland Kommunes borgmester Holger Schou Rasmussen (S) (til venstre) og kollega John Brædder (G) fra Guldborgsund Kommune i cockpittet i et fly på flyvepladsen i 2014. Begge borgmestre støtter flyvepladsen, men John Brædder mangler opbakning i sit byråd. Foto: Claus Hansen

Frygter kollaps af fælleskommunalt samarbejde

Offentliggjort Sidst opdateret

Guldborgsund Kommunes ønske om at ophæve samarbejdet med Lolland Kommune om Lolland-Falster Airport får flere politikere til at undre sig over beslutningen.

Byrådspolitiker i Lolland Kommune, Thomas Østergaard (L), frygter, at de to kommuners øvrige samarbejdsområder nu også er i spil:

- Med sådan en udmelding kan jeg komme i tvivl, om Guldborgsund nu også virkelig vil samarbejdet på de andre områder, eller om de helst vil være fri for at samarbejde med Lolland.

Han nævner samarbejdet omkring blandt andet Fælleskøkkenet i Sakskøbing og Fuglsang Kunstmuseum:

- Guldborgsund har desværre sendt et signal om, at de vil klare sig selv, siger Thomas Østergaard, der håber, at Guldborgsund Kommunes beslutning om flyvepladsen kun er en del af en valgkampstrategi:

- Det er bemærkelsesværdigt, at politikerne i vores nabokommune ikke har clearet det med os i Lolland Kommune, inden de kom med udmeldingen, siger han.

Han trøster sig ved, at Guldborgsund Kommunes borgmester John Brædder (G) og de øvrige medlemmer af Guldborgsundlisten stadig støtter flyvepladsen.

Læs mere om sagen og en kommentar fra spidskandidat til regionsrådsvalget og medlem af byrådet i Lolland Kommune, Heino Knudsen (S) i tirsdagens udgave af Folketidende.

Klik her for at læse Folketidende på PC
Klik her for at læse via en mobil enhed